Nowe mieszkania coraz bardziej w cenie

Listopad 23, 2018 / W kategorii: :  Dom i budownictwo
katowicenowe_mieszkania

Mimo, że w porównaniu np. z Amerykanami jesteśmy ciągle narodem, który prowadzi „osiadły tryb życia”, a wielopokoleniowe domy wciąż są u nas czymś zwyczajnym, jednak nowe mieszkania cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Największą wartość osiągają mieszkania w dużych miastach takich jak na przykład Katowice.

Różne powody

Badacze rynku nieruchomości są zgodni, że rynek nowych mieszkań w naszym kraju ma się bardzo dobrze. Młodzi chętnie kupują nowe mieszkania nawet jeśli wiąże się to z wzięciem kredytu.

– Pokolenie moich rodziców bało się kredytów zwłaszcza po trudnych doświadczeniach lat 90-tych. Dzisiaj jednak jest inaczej. Łatwiej o stabilną pracę, a nowe mieszkanie jest dobrą inwestycją – mówi Adam z Katowic.

Skąd to zainteresowanie nowymi mieszkaniami? Jak mówią specjaliści, powody są bardzo zróżnicowane.

Migracje

Jednym z powodów boomu na rynku mieszkaniowym są migracje ludności. Jesteśmy narodem coraz lepiej wykształconym i nie zadowalamy się byle czym. Coraz więcej Polaków szuka dobrej, zgodnej z kwalifikacjami pracy. A wiadomo, że dobry księgowy łatwiej znajdzie satysfakcjonującą posadę np. w Katowicach niż gdzieś na Podkarpaciu. A Przeprowadzka do Katowic wiąże się z zakupem lub wynajmem nowego mieszkania.

Zmiana przyzwyczajeń

Kolejną przyczyną jest zmiana naszych przyzwyczajeń. Jeszcze niedawno powszechnie występowały w Polsce domy wielopokoleniowe. Częściowo było to dyktowane wygodą (zawsze można zostawić dzieci z dziadkiem), częściowo zaś trudną sytuacją materialną społeczeństwa, która nie pozwalała nawet myśleć o tym aby spojrzeć, na oferty biur nieruchomości, gdzie nowe  mieszkania aż kusiły swym wdziękiem, aby je zakupić/wynająć. Właściwie długo było tak, że zakup nowego mieszkania traktowano jako luksus lub ostateczność.

Dziś to się zmienia. Społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne, a młodzi nie chcą mieszkać z rodzicami. Zakup lub przynajmniej wynajem nowego mieszkania staje się wręcz koniecznością. Nawet (jak zauważyliśmy wcześniej) jeśli wiąże się to z kredytem.

Dobra inwestycja

Coraz więcej osób posiadających mniejszy lub większy kapitał zaczyna dostrzegać, że nowe mieszkania to znakomita inwestycja. Mowa tu oczywiście i ich zakupie – zwłaszcza pod wynajem. W mieście takim jak Katowice, czy inne duże ośrodki miejskie, zwłaszcza akademickie, na wynajmie mieszkania, studentom, czy pracownikom można świetnie zarobić. Często zdarza się, że wysokość czynszu jest wystarczająca, aby pokryć ratę kredytu mieszkaniowego. A gdy spłacimy kredyt? Mieszkanie nam zostaje i możemy zrobić z nim co tylko uznamy za słuszne. Wynajmować w dalszym ciągu i pomnażać zyski, wprowadzić się, lub potraktować nasze własnościowe mieszkanie w popularnej dzielnicy Katowic, jako dobre zabezpieczenie na starość. Warto jednak pamiętać, aby przed inwestycją dobrze się zorientować w rynku, a wynajmując mieszkanie przygotować klarowną umowę, która jasno określi nasze oczekiwania w stosunku do lokatorów. Tak żebyśmy nie wyszli jak Zabłocki na mydle.

 

Znajdź szczegóły na https://bardowskiego1.pl/

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930