Motoreduktory oraz przenośniki taśmowe

Styczeń 3, 2019 / W kategorii: :  Przemysł i technologia
hyuj

Czym są motoreduktory?

Motoreduktory są nieodłącznym elementem napędów elektrycznych, które łączą go z mechaniczną przekładnią oraz z innymi urządzeniami jak sprzęgło czy hamulec. Zastosowanie motoreduktorów pozwala w dużym stopniu zaoszczędzić miejsce dzięki między innymi zwartej budowie, jednak rozproszony układ napędowy może przysporzyć wielu problemów.

Takie motoreduktory są dziś powszechnie stosowanymi rozwiązaniami, ponieważ zastępują konwencjonalne napędowe układy. Zbudowane są one z silnika, przekładni, a także dodatkowych sprzęgieł zamocowanych w jednej obudowie. Popularnie występują również motoreduktory znajdujące się w segmentach, które połączone są ze sobą na stałe.

Motoreduktory zazwyczaj dzielą się ze względu na rodzaj zastosowania przekładni zębatej — oto ich podział:

 

  • motoreduktory płaskie zaopatrzone w przekładnię walcową,
  • motoreduktory ślimakowe zaopatrzone w walcową przekładnię,
  • motoreduktory stożkowe,
  • motoreduktory planetarne,
  • motoreduktory walcowe.

 

Czym nazywamy przenośniki taśmowe?

Najważniejszym elementem przenośnika taśmowego jest po prostu jego taśma, która służy jako element nośny oraz pociągowy dla transportowanych towarów. Może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, na przykład: gumy, elastycznych tworzyw sztucznych, silikonu oraz naturalnych tworzyw sztucznych. Zazwyczaj taśma jest połączona w pętlę, której górna, a także dolna powierzchnia oparta jest na rolkach zwanych krążnikami. Kolejnym ważnym elementem są tak zwane bębny, które odpowiedzialne są za wprawienia taśmy w ruch i napinanie je w celu podtrzymania ruchu. W zależności od ich zastosowania przenośniki taśmowe mogą być wyposażone również w dodatkowe urządzenia, takie jak: wagi lub też wykrywacz metali.

Przenośniki takie stosowane są bardzo powszechnie w przemyśle — możemy je znaleźć między innymi w:

  • Zakładach produkcyjnych
  • Kopalniach
  • Magazynach

W zależności od tego, gdzie stosowane są przenośniki taśmowe oraz jaki rodzaj towaru jest dzięki nim przenoszony, urządzenia te mogą różnić się od siebie między innymi kątem nachylenia albo nawierzchnią taśmy. W zakładach produkcyjnych zazwyczaj znajdziemy przenośniki o gładkich taśmach, które najczęściej przeznaczone są do transportowania produktów oraz surowców.

Więcej informacji primacon.pl/pl/25/przenosniki-tasmowe

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031